0

تولید تراشه برای شرکت اپل

تولید تراشه

به دلیل کمبود جهانی برای تولید تراشه پیش‌بینی می‌شود کمپانی اپل در فراری روبه‌جلو برای عرضه آیفون ۱۳ به بازار رقابت و درامان‌ماندن از بحران تراشه‌ها و تأمین نیاز خود از این بازار برای محصولات اپل و صنایع خودروسازی، این مهم را در دستور کار و جزء اولویت‌های ضروری خود قرار بدهد. با جی تک نیوز همراه باشید.

کمپانی صنایع نیمه‌هادی (TSMC) تایوان برای حفظ بزرگ‌ترین مشتری پرمنفعت خود یعنی شرکت اپل و تأمین نیاز تولید تراشه‌های محصولات این غول بازار و تثبیت سلطه بر قلمرو تراشه‌های سیلیکونی و توسعه دانش فنی در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته است و این واقعیت کاملاً محرز است که در برهه‌های مختلف همچنین به جهت اینکه شرکت تایوانی موردتوجه ویژه اپل قرار بگیرد، دراین‌خصوص دست به هر عملی بزند. برای تکمیل نیازهای تراشه‌های اپل و خودروسازان از عملکرد غول تایوانی مشخص است که این مهم را در دستور کار ویژه خود قرار داده و مراجع معتبر نزد زنجیره تأمین این مسئله را با اتکا به ۹To5Mac کاملاً تأیید می‌نمایند.

تولید تراشه

افت حجم تولیدات تراشه و قطعات نیمه‌هادی با دشواری‌های زیادی روبرو بوده و به دلیل مشکلات لجستیکی تولیدات جهانی همان‌طور که باخبر هستید با دردسرهای عجیبی روبرو می‌باشد. دوچندان شدن تقاضای بازار نسبت به لوازم الکترونیکی همچون تلویزیون‌ها و لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها از پدیده‌های جدیدی است که برعهده شرکت‌های تولید تراشه بوده و وظیفه سنگینی را برعهده ایشان می‌گذارد و شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم در پی قرنطینه‌های عمومی عامل اصلی این هجمه‌ها به بازار می‌باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن با تشکیل ائتلافی به نام (CHIPS for America – تراشه برای آمریکا) با بزرگان فناوری و خودروسازان برای تأمین اعتبار موردنیاز جهت تولید بیشتر تراشه و لابی‌گری در این عرضه با کمپانی‌های فوق، ضمن انجام این مورد، ائتلاف مذکور برای تولید تراشه در خاک آمریکا از این طرح حمایت ویژه می‌کند تا کنگره آمریکا به رئیس‌جمهور این کشور بودجه ۵۰ میلیارد دلاری را در پی درخواست وی ارائه داده و تأمین نماید. باتوجه‌به عدم تصویب لایحه رسمی موردنظر، نماینده تولیدکنندگان خودرو از جمله شرکت فورد جهت حفظ جریان تولید و ثبات بازار خودرو، به نظر می‌رسد از دولت درخواست حمایت تضمینی نموده است.

به‌روز رسانی آیفون 14.6 نسخه ی بتا
>

در واقعیت تخصص اصلی TSMC در عرصه تراشه‌های سری A محصولات شرکت اپل به‌صورت انحصاری در دستگاه‌های موبایل همچون آیفون و آی‌پد می‌باشد درصورتی‌که دیجی تایمز اعلام کرده نقطه اصلی رویکرد TSMC به ترتیب نخست بر مدارهای مجتمع خودرو (IC) و سپس سفارش تراشه‌های اپل و در مرتبه بعد بر تولیدکنندگان رایانه‌های شخصی و سرور تمرکز داشته است. درعین‌حال این کمپانی می‌بایست برای تراشه‌های سری A محصولات اپل قدرت پردازشی کافی را در تولیدات خود تضمین و حمایت کند. به هر ترتیب کمپانی تایوانی وظیفه تهیه و حمایت کامپیوترهای مک را با خود به یدک می‌کشد از طرفی براثر عبور اپل از تراشه‌های Intel به تراشه‌های اختصاصی بر پایه آرم، این مسئله به‌صورت ضمنی کاملاً مشهود می‌باشد.

تولید تراشه

احتمالاً تراشه A15 به‌صورت محدود با فرایند ساخت ۵ نانومتری پلاس برای به‌کارگیری در خانواده آیفون ۱۳ برطبق گزارشات پیشین توسط TSMC آغاز گردد. برای عرضه موفق و بدون وقفه آیفون ۱۳ در بازه زمانی شهریور تا مهر سال جاری توسط کمپانی اپل، قطعاً TSMC تایوانی یا هر شرکت دیگری در این حوزه می‌تواند طرف مذاکره و لابی‌گری غول آمریکایی یعنی اپل قرار بگیرد. باتوجه‌به سلطه غول آمریکایی بر بازار تراشه و کمبود شدید جهانی تراشه در بازار برای تولیدکنندگان خرد و ضعیف‌تر دیگر، همچنین تأمین به‌موقع تراشه‌های آیفون ۱۳ برای کمپانی اپل، قطعاً این بازار تحت تأثیر مستقیم این تحولات خواهد بود.

تحولات و دردسرهای زنجیره تأمین باتوجه‌به رخ‌نمایی مشکلات لجستیکی در گره‌های قدیمی برای تهیه تراشه‌های موردنیاز کامپیوترهای قدیمی مک و آی‌پد برحسب تأکیدات و اذعان کمپانی آمریکایی در بخشی از آخرین گزارشات مالی خود، کمپانی TSMC تایوانی را در تأمین سفارش‌های SoC های پیشرفته برخی محصولات قدیمی این شرکت تحت تأثیر قرار نخواهد داد و دور از ذهن نمی‌باشد.

رونمایی جدیدترین رندر گلکسی تب S7 FE همراه با کیبورد
>

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *