0

همه چیز درباره سخت افزار کامپیوتر

سخت افزار کامپیوتر

سخت افزار کامپیوتر چیست؟

آیا می خواهید بدانید چه سخت افزاری در رایانه شما وجود دارد؟ با راهنمای سریع ما در مورد این اجزهای اساسی و نقش های آنها ، به یک حرفه‌ای رایانه تبدیل شوید

خیلی ساده، سخت افزار کامپیوتر اجزای فیزیکی است که یک سیستم رایانه ای برای عملکرد به آن نیاز دارد. سخت افزارها شامل همه چیز با یک صفحه مدار هستند که در داخل کامپیوتر یا لپ تاپ کار می کند. مادربرد ، کارت گرافیک ، CPU (واحد پردازش مرکزی) ، فن های تهویه ، وب کم ، منبع تغذیه و غیره از اجزای مهم سخت افزاری هستند.

یک نمونه کامل از سخت افزار صفحه ای است که شما این صفحه را روی آن مشاهده می کنید. چه مانیتور ، تبلت یا تلفن هوشمند ، سخت افزاری است.

سخت افزار کامپیوتر

مادربرد چیست؟

 مادربرد عملکردی مانند مغز در بدن انسان دارد و در مرکز سخت‌افزار کامپیوتر قرار دارد و همچنین پردازنده را در خود جای داده و مرکزی است که تمام سخت افزارها و قطعات دیگر به آن متصل و از آن استفاده می‌کنند.

مادربرد کامپیوتر چند هدف اصلی دارد:

  • تخصیص نیرو در بخش های مورد نیاز کامپیوتر
  • برقراری ارتباط و هماهنگی بین سایر قطعات و بخش‌ها از دیگر اهداف آن است و آن را به یکی از مهمترین اجزای رایانه تبدیل میکند.

موارد بالا اهداف اصلی و مهم یک ماردبرد است که تقریباْ تمام اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن برای تحقق این اهداف کار می‌کنند. نگه‌داری، تجزیه و تحلیل و بازخورد عملکرد قطعات سخت افزاری نیز از اهداف دیگر مادربردها هستند. در مادربردهای مورد استفاده در کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها محل‌هایی برای اتصال پردازنده (CPU)، کارت‌های حافظه، کارت گرافیک، پورت‌های ورودی و خروجی و قطعاتی برای برقراری ارتباط با سایر قطعات و سایر سیستم‌ها وجود دارند.

پردازنده اسپندراگون 7C اسنپدراگون کوالکام، لپ‌تاپ‌های ضعیف را قوی‌تر می‌کند
>

 

 

هنگام انتخاب مادربرد ، مهم است که بررسی کنید که مادربرد از چه پورت سخت افزاری پشتیبانی می کند. بررسی تعداد پورت های USB و درجه آنها (USB 2.0 ، ۳٫۰ ، ۳٫۱) و همچنین پورت های نمایشگر (HDMI ، DVI ، RGB) و تعداد هر یک از این موارد حیاتی است. درگاه های مادربرد به شما کمک می کند که سخت‌افزار دیگری با رایانه شما سازگار باشد ، مثلاً از چه نوع RAM و کارت گرافیکی می توانید استفاده کنید.اگرچه مادربرد فقط یک قطعه مدار است ، اما یکی دیگر از مهمترین سخت افزارهای پردازنده است.

نمایی کلی از یک سیستم کامپیوتر

پردازنده در سخت افزار کامپیوتر چیست؟

پردازنده (واحد پردازش مرکزی یا پردازنده) وظیفه پردازش کلیه‌ی اطلاعات برنامه های اجرا شده توسط رایانه شما را بر عهده دارد. سرعت کلاک یا سرعتی که پردازنده اطلاعات را پردازش می کند ، در گیگا هرتز (گیگاهرتز) اندازه گیری می شود. این بدان معناست که پردازنده‌ای که رده بندی گیگاهرتز بالایی را تبلیغ می کند ، احتمالاً سریعتر از پردازنده ای با همان مارک‌وسن ، مشخص تر عمل می کند

تصویر یک نمونه از cpu کامیپوتر

رم چیست؟

Random Access Memory یا RAM ، سخت افزاری کامپیوتر است که در اسلات های حافظه مادربرد یافت می شود. نقش RAM این است که اطلاعات موقت ایجاد شده توسط برنامه ها را به طور موقت ذخیره کند و این کار را به روشی انجام دهد که این داده ها را بلافاصله در دسترس قرار دهد. ارائه تصاویر برای طراحی گرافیک ، فیلم یا عکسهای ویرایش شده ، چند کار با چندین برنامه باز (به عنوان مثال اجرای یک بازی روی یک صفحه و چت از طریق Discord در صفحه دیگر) از وظایف این سخت افزار است.

رم DDR5-10000 توسط Netac تحت توسعه قرار گرفت
>
تصویر یک نمونه از رم کامپیوتر


هارد دیسک چیست؟

تصویر یک نمونه هارد

هارد دیسک یک دستگاه ذخیره سازی است که وظیفه ذخیره سازی داده های دائمی و موقتی را دارد. این داده ها به اشکال مختلف وجود دارد، اما اساساً هرچیزی است که در رایانه ذخیره یا نصب می شود: به عنوان مثال، برنامه های رایانه ای، عکس های خانوادگی، سیستم عامل، اسناد پردازش کلمه و غیره میتوانند در هارد هم ذخیره شوند.

دو نوع مختلف ذخیره سازی وجود دارد: درایو دیسک سخت سنتی (HDD) و درایوهای حالت جامد جدید (SSD). درایوهای دیسک سخت با نوشتن داده های باینری بر روی دیسک های مغناطیسی چرخان به نام Platters که با سرعت زیاد می چرخندو کار می کنند.در حالی که یک درایو حالت جامد با استفاده از تراشه های حافظه فلش استاتیک، داده ها را ذخیره می کند.

واحد پردازش گرافیک (GPU) چیست؟

 GPU دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که نام آن نشان می دهد و داده های گرافیکی زیادی را پردازش می کند. متوجه خواهید شد که کارت گرافیک رایانه شما حداقل دارای یک GPU است. 

برخلاف قابلیت های اساسی گرافیکی موجود در برد که مادربردهای رایانه های شخصی ارائه می دهند ، کارت های گرافیک اختصاصی از طریق یک شکاف توسعه دهنده با مادربرد رابط دارند تا تقریباً به طور انحصاری در ارائه گرافیک کار کنند. این همچنین بدان معنی است که اگر می خواهید کمی عملکرد بیشتری از رایانه خود بدست آورید ، می توانید کارت گرافیک خود را ارتقا دهید.

نه تنها این ، بلکه پردازنده های گرافیکی مدرن حجم کار محاسباتی گسترده ای فراتر از ارائه را برآورده می کنند ، و آنها را به یک واحد پردازش مرکزی تبدیل می کند.


واحد منبع تغذیه (PSU) چیست؟

یک منبع تغذیه که معمولاً به اختصار PSU نامیده می شود ، که فقط کارهایی فراتر از  تأمین برق کامپیوتر شماهستند. این نقطه ای است که برق از یک منبع تغذیه خارجی وارد سیستم شما می شود و سپس توسط مادربرد به سخت افزارهای جداگانه اختصاص می یابد. همه منابع تغذیه به یک اندازه ساخته نمی شوند و بدون ولتاژ قدرت مناسب PSU سیستم شما از کار نخواهد افتاد.

ایسوس مشخصات Nvidia RTX 3050 Ti را فاش کرد
>

یک رایانه مدرن برای تأمین انرژی مؤثر hardware تمام سخت افزار کامپیوتر به یک PSU با درجه بندی بین ۵۰۰W – 850W نیاز دارد ، اگرچه اندازه PSU کاملاً به مصرف برق سیستم بستگی دارد.رایانه هایی که برای کارهای بسیار فشرده مانند طراحی گرافیک یا بازی استفاده می شوند ، به اجزای قدرتمندتری نیاز دارند و بنابراین برای تأمین این نیاز اضافی به PSU بزرگتری نیاز دارند.بدون میزان انرژی مناسب ، اجزا قادر به کارایی  effectively(یه طور مؤثر) نخواهند بود و ممکن است رایانه دچار خرابی شود یا به راحتی راه‌اندازی نشود.

توصیه می شود منبع تغذیه ای داشته باشید که بیش از میزان استفاده از سیستم شما باشد. نه تنها در برابر خرابی سیستم از خود محافظت می کنید ، بلکه در هنگام ارتقا به اجزای قدرتمندتر کامپیوتر ، خود را در برابر نیاز به PSU جدید نیز محرز می کنید.

شناخت سخت افزار کامپیوتر می تواند بسیار مفید واقع شود که زمان نوآوری یا تعویض قطعات یا زمان ساخت رایانه فرا رسیده است. اگر مشکلی در زمینه عملکرد داخلی رایانه شما به‌وجود آید ، شما درک بهتری از اهمیت هر یک از اجزای سازنده ، نیاز به شرایط مناسب برای کار آنها و چگونگی حل مشکلات دارید.

اخبار سخت افزار کامپیوتر را در جی تیک نیوز بخوانید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *