0

بی ام و با هوش مصنوعی خود تصادفات را ۷ ثانیه قبل از وقوع پیش‌بینی می‌کند

بی ام و با هوش مصنوعی

محققان شرکت بی ام و با هوش مصنوعی خود سیستم هشدار سریع جدیدی را برای وسایل نقلیه ایجاد کرده‌اند که توانایی یادگیری و تجزیه‌وتحلیل ترافیک را دارد.در این مقاله به بررسی این سیستم هوشمند می‌پردازیم با جی تک نیوز همراه شوید.

طبق مطالعه جدیدی که با گروه بی ام و انجام‌شده و در مجله IEEE برای سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند نیز منتشر شده است، به‌زودی برای زنده ماندن از حوادث مرگبار فقط با فشار دادن یک دکمه و با استفاده از هوش مصنوعی اتومبیل‌های خودران، ۷ ثانیه قبل از وقوع حادثه از آن مطلع می‌شوید. ۷ ثانیه زمان کافی برای تصمیم‌گیری سریع و واکنش نشان دادن است و همین زمان می‌تواند جان هزاران انسان را نجات دهد.

بی ام و با هوش مصنوعی

مشخصات تکنولوژی جدید بی ام و با هوش مصنوعی جدید

جالب است بدانید که طبق این مطالعه که توسط گروه مهندسی بررسی شد، هوش مصنوعی می‌تواند این پیش‌بینی‌ها را با دقت بیش از ۸۵٪ انجام دهد، زیرا سیستم هشدار اولیه هوش مصنوعی سناریوهای مهم حوادث را پیش‌بینی می‌کند.

تیم تحقیقاتی BMW با پروفسور اکهارد اشتاینباخ، رئیس فناوری رسانه و عضو هیئت مدیره دانشکده رباتیک و هوش ماشین مونیخ (MSRM) همکاری کردند و روش جدیدی را برای حل مشکل رفتار غیرمنتظره ترافیک امتحان کردند.سیستم جدید با استفاده از دوربین‌ها و سنسورها شرایط اطراف را ضبط می‌کند و داده‌های وضعیت خودرو ازجمله شرایط جاده، دید، زاویه چرخ، هوا و سرعت را ثبت می‌کند.

طی تحقیقات به‌دست‌آمده ازآنجایی‌که انسان‌ها به دلیل ایمنی تمایل دارند که رانندگی نکنند، تیم بی ام و با هوش مصنوعی که طراحی کرده است می‌تواند، به‌صورت خودکار در مواقع خطر پاسخ مناسب به حادثه بدهد. این سیستم از یک شبکه عصبی راجعه (RNN) برای شناسایی الگوها در داده‌ها به‌دست‌آمده استفاده می‌کند. البته زمانی که سناریوهای منحصربه‌فردی پیش می‌آید که سیستم کنترل نمی‌تواند به تنهایی از پس آن برآید، راننده از قبل در مورد هر موقعیت بالقوه خطرناکی مطلع می‌شود.

جدیدترین ماشین الکتریکی اپل
>

تیم مهندسی اعلام کرده است که: برای مستقل‌تر کردن وسایل نقلیه، بسیاری از روش‌های مورد استفاده در حال حاضر آنچه را كه اتومبیل‌ها از ترافیك می‌فهمند مطالعه می‌کنند و سپس سعی در بهبود مدل‌های استفاده‌شده در آن‌ها دارند.

اما مزیت بزرگ فن‌آوری ما این است که ما کاملاً ازآنچه اتومبیل فکر می‌کند چشم‌پوشی می‌کنیم. در عوض، ما خود را به داده‌های مبتنی بر آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد محدود می‌کنیم و به دنبال الگوها هستیم. به این ترتیب، هوش مصنوعی موقعیت‌های بحرانی را تشخیص می‌دهد.

به گفته اشتاینباخ، سیستمی که آن‌ها توسعه داده‌اند یک عملکرد ایمنی است که می‌داند آسیب‌پذیری‌های خودرو چه زمان و کجاست.طلاعاتی که هوش مصنوعی به دست می‌آورد ذخیره شده و در اختیار تمام اتومبیل‌های خودران قرار می‌گیرد.

تیم تحقیقاتی و گروه بی ام و فناوری جدید AI را با جدیدترین وسایل نقلیه خودران در جاده‌های عمومی آزمایش کرده و تقریباً ۲۵۰۰ سناریو را آزمایش کرده‌اند که در آن راننده پس از هشدار مجبور به کنترل دستی آن شد.طبق این مطالعه، هوش مصنوعی قبلاً قادر به پیش‌بینی سناریوهای بحرانی با دقت بیش از ۸۵٪ و حتی ۷ ثانیه قبل از حادثه بود.

کریستوفر کوهن، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: هر زمان که یک وضعیت ناخوشایند بالقوه در یک تست رانندگی ایجاد شود، ما آن را نمونه خوبی از یک آموزش جدید قرار می‌دهیم. این بدان معنی است که مقدار زیادی داده جدید مورد نیاز است؛ زیرا هوش مصنوعی فقط سناریوهایی را که قبلاً با آن روبرو شده است می‌تواند تشخیص و پیش‌بینی کند.

وی افزود که به محض جمع‌آوری اطلاعات کافی، داده‌های جدید عملاً به تنهایی تولید می‌شوند. ذخیره‌سازی داده‌ها تجمیع همه این سناریوها را امکان‌پذیر می‌کند و با ذخیره شدن هر سناریوی مرگ در سیستم حمل‌ونقل، کل ناوگان حمل‌ونقل یاد می‌گیرد که چگونه از این وضعیت در آینده جلوگیری کند.

رونمایی از برابوس 900 و بنز G از خانواده مرسدس ها
>
برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *