0

فورتنایت به اپل برمی‌گردد؟! حکم دادگاه چه شد! برنده کیست؟

جدال اپ استور و ایپک

رای دادگاه اپل و اپیک صادر شد! برنده کیست؟؟

مبارزهٔ بین اپیک و اپل در راستای تغییراتی که اپل باید انجام دهد باعث خیلی مسائل پیچیده می‌شود.

رای دادگاه اپل و اپیک صادر شد| جنجالی که به پا شد جفت طرفین را متضرر کرد اپیک هزینه زیادی را به اپل بدهکار شد و مبارزهٔ بین اپیک و اپل در راستای تغییراتی که اپل باید انجام دهد باعث خیلی مسائل پیچیده می‌شود.

آخرین فصل فورتنایت هم منتشر شد، اما میلیون‌ها بازیکن نمی‌توانند از آن لذت ببرند؛ چرا که این مبارزه بین این دو شرکت بزرگ به علت مسدودکردن بازی‌های اپیک فراتر از یک به‌روزرسانی ساده است.

اپیک گیمز در اواسط ماه آگوست از اپل شکایت کرد، مدعی شد که این کمپانی قانون شرمن را نقض می‌کند. اپیک می‌گوید شرط اپل مبنی بر اینکه همه برنامه‌های تلفن همراه را که از طریق اپ‌استور ارائه می‌شود اپل ۳۰ درصد کمیسیون خود را که برای فروش برنامه و خریدهای درون برنامه‌ای انجام می‌شود را از توسعه‌دهندگان دریافت می‌کند؛ یک منوپولی است.

در سپتامبر، اپل در پاسخ به این شکایت از دادگاه فدرال درخواست پرداخت خسارت کرد.

فورتنایت 1

اپل، این شرکت  ۲ تریلیون دلاری، نه‌تنها از تغییر مدل کسب‌وکار پردرآمد خود امتناع کرده است، بلکه فورتنایت را از اپ‌استور نیز حذف کرده است. بازیکنان iOS و macOS نمی‌توانند بازی خود را به فصل ۴ که به‌تازگی منتشر شده است به‌روز کنند. این بدان معناست که آنها فقط می‌توانند با سایر کاربران اپل بازی کنند. آنها همچنین در فصل ۳ گیر کرده‌اند، زیرا بقیه بازیکنان Fortnite  به فصل جدید به‌روز می‌شوند. اپل به نوبه خود اعلام کرده است که Fortnite در صورت رعایت شرایط و ضوابط فروشگاهی‌اش به App Store بازگردانده می‌شود.

بازی Genshin Impact حساب های PSN و mi HoYo را بهم پیوند می دهد.
>

طرح شکایت رای دادگاه اپل و اپیک برای کاربران اپل به چه معناست؟

طبق گزارش سایت vox : قاضی فدرال روز جمعه در مورد این دعوای جنجالی حکم طولانی‌مدت صادر کرد.

اگرچه اپل و گوگل بردهایی کردند اما هیچکدومشون به چیزی که می‌خواستند نرسیدند.

قاضی منطقه‌ای ایالات متحده گفت: ” اپل با وادار کردن مردم به پرداخت هزینه برنامه‌ها و اقلام درون برنامه‌ای از طریق اپ‌استور که معمولاً ۳۰ درصد مبلغ را به‌عنوان کمیسیون می‌گیرد، قانون را نقض می‌کند”. پس اپل باید طی ۹۰ روز تسویه‌حساب کند و طبق خواسته‌های توسعه دهندگان سایر گزینه‌های پرداختی را هم وارد کند؛ اگرچه با آنچه که اپیک به دنبالش است فاصله زیادی دارد.

افرادی که برای iPhone و iPad خود خرید درون برنامه‌ای یا برنامه‌ای را خرید می‌کنند این موضوع چه معنایی دارد؟

به این معناست که وقتی مثلاً برای اشتراک اسپاتیفای در آیفون خود یا لباس جدید برای اواتار خود در نسخه موبایل robolox هزینه می‌کنید، می‌توانید از طریق سیستم خود اسپاتیفای یا robolox به‌صورت درون برنامهای هزینه را پرداخت کنید.

اپل مدت‌هاست توسعه دهندگان برنامه را از ارائه این روش‌های پرداخت جایگزین منع کرده است. گونزالز راجرز (قاضی فدرال) تصمیم گرفت که اپل اطلاعات را که مدت‌هاست از مصرف‌کنندگان پنهان می‌کند و انتخاب را محدود می‌کند. طبق قوانین رقابت در کالیفرنیا، این امر اپل را ممنوع کند.

فورتنایت 2

آیا این باعث می‌شود برنامه‌ها و موارد درون برنامه ارزان‌تر شوند؟

بله، همان‌طور که شرکت epic  قوانین اپل را نقض کرد و به مردم اجازه خرید اعتبار برای بازی فورنتایت را از طریق سیستم خود را داد؛ یعنی بدون اینکه عوارض اپل در آن دخیل باشد تخفیف ۳۰ درصدی خودش را ارائه داد. اگر بقیه توسعه دهندگان دیگر هم مجبور به استفاده از سیستم درون برنامه‌ای پرداخت اپل نباشند و از این پورسانت اجتناب کنند می‌توانند قیمت‌های خود را کاهش دهند.

ساعت هوشمند Cyberpunk 2077 وان پلاس رونمایی شد
>

آیا تغییرات قابل‌مشاهده‌ای در برنامه‌های بارگیری شده از اپ‌استور وجود خواهد داشت؟

شاید، ممکنه در برخی از برنامه‌های موردعلاقه خود یک دکمه جدید مشاهده کنید که این امکان را بدهد از طریق سیستم پرداخت خود توسعه‌دهنده چیزهایی را خریداری کنید یا ممکنه پیوندی یا لینکی باشد که مشتریان را برای تکمیل پرداخت به مرورگر راهنمایی کند به هر شکلی که باشد اپل دیگر چیزی به نام «باجه عوارض» که در اپ‌استور کنترل می‌کند را ندارد.

این روند به‌احتمال زیاد با تأخیر هست پس به‌زودی انتظار چنین تغییری را نداشته باشید.

آیا کارمزد ۳۰ درصد اپل لغو می‌شود؟

نه، اما طبق رای دادگاه اپل و اپیک، اپل می‌تواند نرخ را کاهش دهد، برای توسعه دهندگان خاص، این کار را کرده است.

شرکت اپیک در نظر گرفته که هزینه گزافی را اپل دریافت می‌کند و از قدرت بازار خو سو استفاده می‌کند.

رای دادگاه اپل و اپیک

پس چرا این ضربه بزرگی به اپل وارد می‌کند؟

اپ‌استور اپل و کمیسیون که منتقدان آن را “مالیات اپل” می‌نامند تنها یکی از جنبه‌های امپراتوری غول فناوری است. شکایات توسعه دهندگان در مورد احساس بدرفتاری و به‌دست‌آوردن معامله‌های خامی که در اپ‌استور هست در سال‌های اخیر بیشتر شده است. اخیراً کره جنوبی اپل و گوگل را از اجبار توسعه دهندگان به استفاده از سیستم‌های پرداختی در آن منع کرده است. کنگره هم قانونی برای محدودکردن سیاست‌های سخت‌گیرانه اپ‌استور قانونی وضع کرده است.

حکم روز جمعه قاضی می‌تواند مهم‌ترین تغییرات را در اقتصاد چندمیلیارددلاری موبایل یا تلفن همراه ایجاد کند. اگرچه طبق برنامه‌های اپیک گیمز پیش نرفت، اما همچنان تأثیر بزرگی در نحوه توزیع برنامه‌های اپل گذاشته است. به طور کلی اپل چندین سال است که در بازرسی ضد انحصاری بیگ تک مجوز گرفته است، اما این‌طور که نشان می‌دهد این وضع ادامه نخواهد داشت اما اپل تا جایی که می‌تواند با تصمیم قاضی که به‌عنوان “مقررات ضد فرمان” شناخته می‌شود مبارزه می‌کند.

آیا تابه‌حال توجه کرده‌اید که چرا نتفلیکس کاربر را برای ثبت‌نام اشتراک در iphone و ipad مجبور به مشاهده کردن از وب‌سایت خود می‌کند؟ به این دلیل که می‌خواهد از پورسانت اپل جلوگیری کند.

برچسب قیمت برای به چالش کشیدن کنترل اپ‌استور توسط epic

هنگامی که اپیک سیستم پرداخت خود را برای فورنتایت معرفی کرد، قوانین اپ‌استور را نقض کرد و عملاً اپل را به این چالش دعوت کرد، قاضی هم حکم داد که این شرکت قوانین اپل را نقض کرده است.

رکورد زنی پلی استیشن 5 در فروش
>

در همین مدت، اپیک بیش از ۱۲ میلیون دلار درآمد کسب کرده است که به اپل هیچی نرسیده؛ بنابراین، قاضی گفت که اپیک طبق شرایط قراردادش ۳۰ رصد از این مبلغ را به اپل بدهکار است.

اپیک گیمز نه تنها با این حرکت، اپل را به سمت یک پرونده قضایی کشوند بلکه با یک حرکت تبلیغاتی و با هشتگ #freefortnite و یک ویدئوی تمسخرآمیز تبلیغات معروف اپل از سال ۱۹۸۴ این شرکت را مجبور به بارگذاری دوباره بازی خود می‌کند.

اگر حکم رای دادگاه اپل و اپیک در روز جمعه تجدیدنظر نشود، هزینه جنگ تجاری علیه اپل که ۳٫۶ میلیون دلار تا الان مشاهده شده گران‌تر هم می‌شود.

فورتنایت 4

اخبار تکنولوژی روز را با جی تک نیوز همراه باشید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *