0

دوربین گوشی زدفولد۳ نگاهی به صفحه‌نمایشی خاص

گلکسی زد فولد ۳

دوربین گوشی زدفولد۳ در زیر صفحه نمایش رونمایی شد

ما همه خواهان عکس‌های سلفی خوب هستیم بدون ناچ روی صفحه. اما یک تعادل بین عملکرد صفحه‌نمایش و کیفیت عکس وجود دارد.

در چند سال گذشته صنعت گوشی‌های هوشمند به طور بی‌وقفه در حال پیشروی به سمت یک هدف بود. یک صفحه‌نمایش کامل بدون مزاحمت توسط حاشیه ناچ یا هرگونه نقطه. بالاترین نسبت صفحه‌نمایش به بدنه از ویژگی‌های بارز بسیاری از بهترین گوشی‌های اندرویدی است، اما رؤیای ما این است که هر چیزی را که در صفحه‌نمایش گوشی مزاحم است را حذف کنیم.

برای هرکدام از راه‌حل‌های فنی این مشکل نقایصی‌ای وجود دارد. مثلاً درگوشی ایسوس زنفون ۸ فیلیپ نیاز به دوربین سلفی را با قراردادن یک ماژول چرخان در پشت‌گوشی برطرف کرده است که این راه‌حل باعث شده تا امکان مقاومت در برابر آب در این گوشی از بین برود.

دوربین گوشی زدفولد۳

 

بااین‌حال شاید دوربین‌های زیر نمایشگر یا UDC بلندپروازانه‌ترین راه‌حل باشند. ما این موارد را در تعداد انگشت شماری از گوشی‌های سازندگان مختلف و همچنین محصولات خرده‌فروشی مانند ZTE Axon 30 5G مشاهده کرده‌ایم و با رونمایی اخیر سامسونگ از دوربین گوشی زدفولد۳ ، این دوربین‌های زیر نمایشگر در حال تبدیل‌شدن به یک راه‌حل اساسی هستند.

 

این رویکرد یک دوربین را در زیر نقاط کوچک درخشان قرار می‌دهد که پیکسل‌های صفحه‌نمایش تلفن‌های هوشمند را تشکیل می‌دهند. این دوربین شبیه دوربین حفره‌دار است که ارتباط بین دیجیتایزر و صفحه عقب را از بین می‌برد تا به دوربین اجازه مشاهده از بین صفحه‌نمایش را بدهد، به صورتی که ماتریس OLED واقعی را در بالای آن سوراخ گسترش دهد. درست متوجه شدید، در نتیجه فضای موردنیاز برای دوربین به‌مراتب کمتر از دوربین‌های سلفی قدیمی‌تر است.

 

پیکسل‌ها باید به‌اندازه کافی بزرگ باشند تا جریان صفحه‌نمایش را حفظ کنند اما به‌اندازه کافی کوچک باشند تا دوربین را مسدود نکنند

 

ویدئوی رویداد جدید سامسونگ (رویداد جدید Unpacked) 11 آگوست
>

این خود باعث ایجاد مشکلات دیگری می‌شود. اگرچه با چشم غیرمسلح ممکن است نامرئی به نظر برسند، اما زیر پیکسل‌های قرمز، سبز و آبی مجزا که هر پیکسل روی صفحه‌نمایش تلفن را تشکیل می‌دهند، حتی زمانی که صفحه‌نمایش خاموش است کاملاً شفاف نیستند. این بدان معناست که تولیدکنندگان باید طرح یا اندازه پیکسل‌ها را روی سوراخ صفحه‌نمایش تغییر دهند تا نور به دوربین برسد – و اینجا سخت‌ترین بخش ساخت دوربین‌های زیر صفحه‌نمایش به وجود می‌آید.

اگر پیکسل‌های روی سوراخ بیش از حد متفاوت به نظر برسند – چه کوچک‌تر باشند و چه فاصله بیشتری بین آنها وجود داشته باشد یا تعداد آنها کمتر باشد – دوربین قابل رویت خواهد بود و اگر شبیه پیکسل‌های معمولی باشند، احتمال دارد که نور را بیش از حد مسدود کرده یا جلوی دوربین را بگیرند.

 

سازندگان مختلف رویکردهای متفاوتی نسبت به دوربین‌های زیر نمایشگر دارند. ابتدا نگاهی به آخرین گوشی‌ تاشو سامسونگ گلکسی زد فولد ۳ بیندازیم

دوربین گوشی زدفولد۳

بیشتر صفحه‌نمایش گلکسی زد فولد ۳ از زیر پیکسل‌های گرد با الگوی الماس سنتی استفاده می‌کند – با خوشه‌ای از زیر پیکسل‌های قرمز، سبز، آبی، سبز یا (R-G-B-G) که هرکدام دو پیکسل را نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد که دوربین گوشی زدفولد۳ بر روی ناچ خود دو پیکسل را در یک الگوی B-R-G-G-G-G-R-B غیرمعمول جمع کرده است.

 

در این عکس می‌توانید کنتراست در تراکم پیکسل را بر روی سوراخ دوربین گوشی زدفولد۳ مشاهده کنید – چگالی پیکسل‌های اطراف دوربین تقریباً نصف صفحه‌نمایش معمولی است.

در این عکس با صفحه خاموش، می‌توانید ببینید چرا این فاصله اضافی بین خوشه‌های پیکسل ضروری است. اگر صفحه‌نمایش معمولی روی دوربین را بپوشاند، با زیر پیکسل‌های کوچک قرمز، سبز و آبی که هنوز در آنجا وجود دارد حتی با خاموش بودن کامل صفحه‌نمایش باز هم نور را مسدود می‌کند.

کوالکام دلیل افزایش دیوانه وار گوشی های هوشمند
>

این ترتیب پیکسل‌ها به این معنی است که وضوح تصویر اطراف حفره دوربین گوشی زدفولد۳ کمی کمتر است که می‌توانیم این مشکل را با حرکت‌دادن تصویر یک خط سفید به عرض یک پیکسل در حفره دوربین نشان دهیم.

 گلکسی زد فولد ۳

 

در اولین تصویر بالا، می‌بینید که یک ستون کامل از پیکسل‌ها از طریق صفحه اصلی و ناحیه سوراخ روشن شده است. در تصویر دوم، ما خط را یک پیکسل به چپ منتقل کرده‌ایم و دیگر روی سوراخ دوربین نشان داده نمی‌شود، احتمالاً به دلیل فاصله بین خوشه‌های پیکسل، هیچ پیکسلی در مختصات مربوطه وجود ندارد. این اثر مانند یک مش سیم مجازی است که آن قسمت از صفحه‌نمایش را می‌پوشاند و وضوح تصویر را تقریباً به نصف کاهش می‌دهد.

هرچند این یک مثال افراطی است. در بیشتر مواقع، هنگام مشاهده متن، عکس یا فیلم، کاهش تراکم روی دوربین محسوس نخواهد بود. درحالی‌که تفاوت بین دو قسمت صفحه‌نمایش را می‌توان از طریق لنز ماکرو مشاهده کرد، در آزمایش دوربین گوشی زدفولد۳ ، متوجه شدیم این تفاوت با چشم غیرمسلح به‌سختی قابل‌مشاهده است. حتی هنگامی که مواردی مانند متن را از نزدیک مشاهده می‌کنید، مغز تمایل دارد که شکاف‌ها را پرکرده و وضوح پایین آن ناحیه را جبران کند.

Oppo قصد دارد رویکرد متفاوتی را با دوربین جدید زیر نمایشگر خود که قرار است سال آینده وارد بازار تلفن‌های همراه می‌شود در پیش بگیرد. درحالی‌که Oppo از همان الگوی ماتریس زیر پیکسل بر روی سوراخ دوربین استفاده می‌کند، تصاویر به اشتراک گذاشته شده از پیکسل‌های کوچک‌تری نسبت به دوربین گوشی زدفولد۳ استفاده می‌کند. Mi Mix 4 شیائومی که به‌تازگی رونمایی شد از روشی مشابه استفاده می‌کند و اندازه پیکسل‌های نمایش‌داده‌شده بر روی دوربین را کوچک می‌کند.

سامسونگ گوشی گلکسی ام۱۲ را در هند عرضه کرد
>

تفاوت کیفیت تصویر بین گوشی‌های سامسونگ، اوپو و شیائومی با چشم غیرمسلح محسوس نخواهد بود. اما تعامل بین اندازه سنسور دوربین، اندازه پیکسل دوربین و طرح پیکسل بر روی صفحه‌نمایش احتمالاً تعیین می‌کند که هر دستگاه از نظر تعادل بین کیفیت عکس و کیفیت صفحه‌نمایش چه جایگاهی در بازار خواهند داشت.

 

با هر رویکردی که نسبت به دوربین‌های زیر صفحه‌نمایش داشته باشید، پیکسل‌های روی سوراخ دوربین همیشه حداقل کمی متفاوت از بقیه صفحه‌نمایش خواهند بود و عکس‌های این دوربین‌های سلفی همیشه کمی ضعیف‌تر از عکس‌های سلفی با دوربین‌های نسل قبلی خواهند بود.

البته راه‌هایی برای کاهش تأثیر بر کیفیت عکس وجود دارد. سامسونگ از پیکسل‌های بزرگ‌تر در نمای جلویی دوربین گوشی زدفولد۳ (۴ مگاپیکسل) استفاده می‌کند – و ازآنجایی‌که این گوشی تاشو است می‌توانید از دوربین‌های دیگر گوشی برای عکس‌های سلفی استفاده کنید در نتیجه آن‌قدرها هم مهم نیست که دوربین سلفی داخلی کمی ضعیف‌تر عکس بگیرد.

Oppo هوش مصنوعی ساخت شرکت خود را برای جبران نور مسدود شده توسط LEDهای صفحه طراحی کرده است. این هوش مصنوعی از تکنیک‌های پردازش مشابه برای مقابله با نوردهی زیر پیکسل‌هایی که هنگام گرفتن عکس  از منبع‌های نوری خیلی روشن است استفاده می‌کند.

هفناوری‌های دوربین زیر نمایشگر هنوز در ابتدای راه است. اگر قرار باشد رؤیای نهایی دوربینی که واقعاً در صفحه‌نمایش ناپدید می‌شود محقق شود، از طریق پیشرفت‌های فزاینده در فناوری‌های OLED و پردازش تصویر خواهد بود. راه طولانی در پیش است. بااین‌وجود، مانند هر فناوری در ابتدای راه، نمی‌توانیم انتظار نمونه اولیه بی‌نقص را داشته باشیم.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *