0

تجهیزات آیفون ۱۳ به مودم ۵G اسنپدراگون X60 کوالکام

آیفون ۱۳

آیفون بعدی اپل ضمن این که از مودم ۵جی کوالکام استفاده خواهد کرد، به باور بسیاری از تحلیلگران، به دلیل نحس بودن عدد ۱۳ در بسیاری از فرهنگ‌ها، احتمال دارد با نام آیفون ۱۲s به بازار عرضه شود.

طبق گزارشات اخیر، نسل بعدی گوشی آیفون ۱۳ اپل از مودم باند۵G کوالکام، اسنپدراگون X60 استفاده خواهد کرد. ضمن این که، سفارش ساخت این مودم را غول فناوری کره جنوبی، سامسونگ بر عهده گرفته است. مودم اسنپدراگون X60  از آخرین فرآیند تولید ۵ نانومتری بهره می‌برد.

گوشی‌های هوشمند سری آیفون ۱۲ از مودم اسنپدراگونX55  استفاده می‌کنند که با استفاده از فرایند تولید ۷ نانومتری ساخته شده‌اند. از نظر مقایسه، اسنپدراگون X60 نسبت به مودم X55 از ابعاد کوچکتر و مصرف انرژی کمتری برخوردار خواهد بود. این مورد باعث مصرف شارژ کمتر باتری می‌شود.

آیفون ۱۳

آیفون ۱۳ با استفاده از مودم X60، می‌تواند از هر دو باند mmWave (موج میلی‌متری) و سیگنال Sub-6Ghz (باند فرکانسی زیر ۶ گیگاهرتز) پشتیبانی کند تا سیگنال شبکه را با سرعت بالا و تاخیر کم ارائه دهد. ضمن این که عملکرد شبکه  ۵Gبه سطح بالاتری از کیفیت دست پیدا می‌کند.

دو نوع شبکه ۵G  وجود دارد: فناوری باند سیگنال میلی‌متری و فناوری باند زیر ۶ گیگاهرتز. فناوری میلی‌متری همان چیزی است که اکثر مردم از آن به عنوان شبکه ۵G یاد می‌کنند که دارای سرعت سریع‌تر و بالاتری است.

مطالب مرتبط: گوشی موبایل آیفون ۱۳ در تاریخ ۲۳ شهریور رونمایی می گردد.

از مشخصات فنی آن می‌توان به استفاده در فواصل کوتاه و سرعت بسیار بالا اشاره کرد که برای مناطق شهری پرجمعیت، بسیار مناسب است. فناوری زیر ۶ گیگاهرتز معمولاً به عنوان شبکه‌ی بی‌سیم در زیر باند فرکانس ۶ گیگاهرتز شناخته می‌شود. این فناوری از هزینه‌ی کمتری برخوردار است و  سیگنال آن نیز مساحت بیشتری را می‌تواند پوشش دهد و بیشتر برای مناطق خارج شهر و روستایی مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

اپل از گوشی آیفون 13 پرو و آیفون 13 پرو مکس رونمایی کرد!
>

آیفون ۱۳

نسخه‌های فعلی آیفون ۱۲ از باند میلی‌متری که در خارج از ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد، پشتیبانی نمی‌کنند. این بدان معنی است که سرعت فوق العاده بالای شبکه ۵G  برای کاربران سری آیفون ۱۲، در خارج از ایالات متحده در دسترس کاربران قرار ندارد و آن‌ها نمی‌توانند از این فناوری نوین بهره ببرند. اکنون، اما، بر اساس حدس و گمان‌هایی که به وجود آمده، گفته می‌شود که مدل‌های آیفون ۱۳ از امواج میلی متر در کشورهای دیگر نیز پشتیبانی خواهند کرد.

در مورد تجهیزات آیفون ۱۳

آخرین گزارش ادعا می‌کند که نمونه اولیه گوشی آیفون ۱۳ که اپل مشغول آزمایش آن است، دارای بریدگی یا همان ناچ بر روی صفحه نمایش گوشی، نیست. اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، ممکن است گوشی آیفون ۱۳ و آیفون‌های بعدی، دیگر از ناچ استفاده نکنند، همچنان که اغلب شرکت‌های سازنده تلفن همراه دیگر نیز سعی می‌کنند تا ناچ را از روی نمایشگر حذف کنند.

با همه‌گیر شدن ویروس کووید ۱۹، کاربران مجبور شده‌اند به طور دائمی از ماسک بر روی صورت خود استفاده کنند. بنابراین دیگر نیازی به استفاده از فناوری Face ID در گوشی‌های آیفون نیست، زیرا فناوری فیس آیدی نمی‌تواند چهره‌ی کاربران را از روی ماسک شناسایی کند و در حال حاضر به آن صورت کارایی ندارد.

گزارش‌های قبلی ادعا می‌کنند که آیفون ۱۳ به احتمال زیاد از فناوری حسگر اثر انگشت در صفحه نمایش، بهره خواهد برد. البته این مورد منطقی به نظر می‌رسد زیرا بدون استفاده از Face ID، حسگر اثر انگشت روی نمایشگر، تنها گزینه‌ی جایگزین فناوری بیومتریک است.

رویداد اپل 2021: اپل 23 شهریور ماه از محصولات جدید خود رونمایی می‌کند
>

حال سوال این جا است که اگر آیفون ۱۳ از یک ناچ بر روی نمایشگر تلفن استفاده نکند، برای تعبیه حسگر دوربین سلفی چه اتفاقی می‌افتد؟ تاکنون هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که اپل فناوری استفاده از دوربین در زیر صفحه نمایش  را کامل کرده باشد. همچنین هیچ تاکنون گزارشی هم مبنی بر این که،اپل طرح استفاده از هول پانچ، ایجاد حفره، منفذ قطره‌ای و امثال چنین طرح‌هایی را در دستور کار یا مد نظر داشته باشد، مشاهده نشده است.

نام گوشی سری بعدی اپل، آیفون ۱۳ خواهد بود یا آیفون ۱۲s؟

درباره‌ی نام گوشی‌های سری آینده‌ی اپل سوالاتی وجود دارد، از این قبیل که آیا نام سری جدید، گوشی آیفون ۱۳ خواهد بود؟

تحلیلگران بر این باورند که اپل از نام «آیفون ۱۳» چشم پوشی می‌کند زیرا عدد «۱۳» در بسیاری از فرهنگ‌های غربی نامی بدیمن و نحس است. تولیدکنندگان فناوری نیز با آگاهی از این موضوع، هر از گاهی به مواردی از این دست که یک عدد یا نامی در یک فرهنگ و تمدنی نماد بدیمنی یا برعکس، خوش یمنی باشد، توجه خاصی نشان می‌دهند. به عنوان مثال، حتما به یاد دارید که کوالکام اخیراً برای آخرین پردازنده‌ی پرچمدار خود شماره «۸۸۸» را انتخاب کرد زیرا این عدد در سرزمین پهناور چین نماد خوش شانسی و خوشبختی است.

آیفون ۱۳

حال گزارش‌هایی شنیده می‌شود که اپل نیز ترجیح می‌دهد به جای استفاده از نام «آیفون ۱۳» به نام «آیفون ‌۱۲s» اکتفا کند. علاوه بر این، استفاده از حرف «S» در نام یک گوشی هوشمند اشاره بر این دارد که این تلفن همان نسخه‌ی اصلی است که به روز رسانی شده‌ است. بنابراین پرچمدار بعدی اپل نیز آیفون ۱۲s خواهد بود و معنی آن هم این است که این گوشی فقط همان نسخه‌ی به روز رسانی شده‌ی مدل آیفون ۱۲ است.

اتصال ماهواره ای آیفون 13 آیا به رونمایی می رسد؟
>

 

اخبار مربوط به آیفون ۱۳ را در جی تیک نیوز بخوانید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *