0

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا دستخوش نوآوری شده‌اند

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا دستخوش نوآوری شده‌اند .در مقاله‌ای که اخیراً در ژورنال Nature Machine Intelligence منتشرشده است،محققان دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا در مورد این نوآوری ها به بحث و تحقیق پرداخته‌اند، در این مقاله با جی تک نیوز همراه باشید.

محققان دانشگاه جان هاپکینز در آمریکا بیان کردند که موانع و چالش‌هایی که مانع استفاده از ربات‌ها در بخش مراقبت‌های بهداشتی می‌شوند، تاکنون به‌طور گسترده آشکار شده‌اند. محققان تأكید كردند كه پیشرفت‌های حاصل‌شده در تعامل انسان و ربات – مانند بهبود توانایی ربات‌ها برای حس، لمس و تصمیم‌گیری مناسب – تعیین خواهد كرد كه آیا ربات‌های آینده به بیمارستان‌ها و مؤسسات مراقبت‌های بهداشتی به‌طور مؤثر در مقابله با اپیدمی بعدی كمك می‌کنند یا خیر.

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا

 

تیم تحقیقاتی متشکل از پروفسور آکسل کریگر، متخصص فنون کنترل خودکار ربات‌های پزشکی در دانشگاه، پروفسور برایان گاریبالدی، مدیر واحد کنترل بیوکنترل در بیمارستان دانشگاه و دکترمهندس راسل تایلر، متخصص ساخت ربات‌های پزشکی و یک محقق در دانشگاه هاپکینز، در مورد چگونگی بهره‌مندی از روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا و ربات‌های سازگار و قابل‌اعتماد آینده برای مقابله با بحران‌های بیماری‌های عفونی بحث کرده‌اند.

در این زمینه، تیم تحقیقاتی ۳ روش را شناسایی کرد که در آن ربات‌ها روش‌های مراقبت از بیمار را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند درحالی‌که ایمنی کارکنان بهداشت را در طی همه‌گیری حفظ می‌کنند، یعنی کاهش تماس بین بیماران آلوده و مراقبان و کاهش نیاز به تجهیزات محافظت شخصی و درنتیجه زمان پرسنل بهداشتی برای تمرکز بر مهم‌ترین و خطرناک‌ترین کارها بیشتر می‌شود.

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا

تایلر می‌گوید: ما در حال حاضر ربات‌هایی داریم که وعده‌های غذایی فراهم می‌کنند و قادر به اندازه‌گیری درجه حرارت بیمار هستند؛ اما اکنون ما در مورد ربات‌های پیشرفته‌تر در آینده صحبت می‌کنیم که می‌توانند چندین وظیفه پرستاری و پزشکی را انجام دهند که به معنای واقعی، هیجان‌انگیز است؛ و از چالش‌های ارزشمند مهندسی است.

زمان فروش نسل بعدی پلی‌استیشن مدل VR کمپانی سونی
>

وی افزود: به‌عنوان‌مثال، یكی از چالش‌هایی كه در بحران فعلی با آن روبرو بودیم این است كه ما یك ربات ویژه برای مدیریت عملیات تنفس مصنوعی در بخش‌های مراقبت ویژه طراحی كردیم. ما متوجه شدیم که این ربات برای عملیات تنفس مصنوعی از دستگاه‌ها و دکمه‌ها استفاده می‌کند و قادر به انجام این عملیات به‌صورت دستی نیست. این بدان معنی است که ما به یک ربات نیاز داریم که علاوه بر ارائه سایر وظایف در بخش مراقبت‌های ویژه قادر به کار با انواع دستگاه تنفس مصنوعی مختلف باشد.

تلاش‌های تحقیقاتی و قابلیت رباتیک

کریگر می‌گوید که اپیدمی کنونی محدودیت‌های سیستم رباتیک را برای فعالیت در یک محیط دشوار و متغیر در مقیاس وسیع به‌ویژه در بیمارستان‌های شلوغ نشان داده است و ربات‌های آینده باید بتوانند با مشکلات غیرمنتظره در بیمارستان‌های شلوغ کارایی و کارآمد داشته باشند.وی می‌افزاید: ما باید تحقیق را بر روی تولید ربات‌هایی متمرکز کنیم که قادر به کار مستقل باشند و توانایی یادگیری خود را برای مقابله با تحولات و نیازهای مراقبت‌های بهداشتی و مدیریت حوادث غیرمترقبه‌ای که ممکن است در حین کار رخ دهد، داشته باشند.

روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا

 

کریگر گفت: واقع‌گرایی و مشاهده میدانی ما را ملزم به ساختن ربات‌هایی می‌کند که به نظارت کمی از طرف انسان، یا آنچه ممکن است تحت عنوان مدیریت مشترک احتیاج داشته باشد که ترکیبی از دانش متخصصان پزشکی و توانایی ربات‌ها است.

به‌نوبه خود، گاریبالدی می‌گوید كه بزرگ‌ترین زمینه‌ای كه مهندسان باید روی آن تمركز كنند، افزایش توانایی ربات‌ها در انجام وظایف حركتی خوب است، به‌طوری‌که آن‌ها قادر به انجام كارهای مستقیم و دقیق در مراقبت از بیمار مانند قرار دادن لوله داخل وریدی یا نصب لوله تنفسی در مجاری بیمار و همچنین سایر کارها می‌تواند شامل تمیز کردن اتاق‌های بیمار، مدیریت هواکش‌ها و نظارت بر وضعیت بیمار از طریق دستگاه‌های پزشکی داخلی باشد.

هدست واقعیت مجازی فیسبوک
>

آینده روبات‌های پزشکی در همه‌گیری کرونا و سایر بیماری‌ها

تایلر می‌گوید که به مسئله خودآگاهی این ربات‌ها در مورد ماهیت کار علاقه‌مند‌است. چگونه یک ربات که اساساً رایانه است، می‌تواند اطلاعات کافی را در مورد محیطی که در آن کار می‌کند جذب و توسعه دهد تا بتواند وظیفه‌ای را که قرار است انجام دهد انجام دهد؟ چگونه او می‌تواند حرکت کلی و قابلیت‌های حسی خود را با آن کار خاص مرتبط کند؟

به‌عنوان‌مثال، اگر از ربات بخواهید یک اتاق را تمیز کند، باید بتواند بفهمد در این اتاق چیست، چه چیزهایی باید در آن تمیز شود و به چه چیزهایی نباید نزدیک شود و نکته اینجاست که وسایل در هر اتاق نسبت به اتاق دیگر و روزانه تغییر می‌کند.

در آزمایشگاه سنجش رایانه و رباتیک، گروه‌هایی وجود دارند که به دنبال تقویت و توسعه روش‌های همکاری بین انسان و روبات با استفاده از فناوری واقعیت افزوده هستند. در حال حاضر بسیاری از افراد در حال ساخت روبات‌های جراحی هستند، اما در اتاق عمل ربات‌ها نیاز به کمک پزشکان دارند و این همان چیزی است كه باید حل شود.

کریگر می‌گوید تیم آن‌ها در حال کار بر روی بهبود روبات‌های ICU هستند تا کاملاً روی تهویه هوا کار کنند. آن‌ها همچنین در حال بررسی استفاده از ربات‌ها برای انجام اسکن سونوگرافی ریه با استفاده از دوربین‌ها و حسگرهای سه‌بعدی هستند.وی تأیید می‌کند که آینده وعده‌های زیادی برای معرفی روبات‌های پزشکی در قلب کار برای مقابله با اپیدمی بعدی داده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *