0

زنان باردار بیشتر در معرض خطر کووید ۱۹ شدید قرار می گیرند

کووید ۱۹

آمار و اطلاعات جدید در مورد کووید ۱۹ –COVID 19 نشان می‌دهند که در زمان شیوع ویروس‌های تنفسی قدیمی از خانواده‌ی کرونا ویروس‌ها، زنان باردار بیشتر در معرض خطر بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این آمار و اطلاعات بپردازیم با جی تک نیوز همراه باشید.

در شیوع ویروس‌های تنفسی قبلی، مانند سارس و مرس (هر دو از خانواده‌ی کرونا ویروس‌ها هستند) زنان بارداری که به ویروس آلوده بودند نسبت به زنان هم‌سن خودشان که باردار نبودند، بیشتر نیازمند مراقبت‌های ویژه شدند و میزان مرگ ‌ومیرشان هم بیشتر بوده است. همچنین خطر بیماری برای زنان باردار مبتلا به ویروس و فرزند آن‌ها در مقایسه با زنان باردار فاقد ویروس بیشتر بود.

از زمان شناسایی سارس-کووید ۲، ویروس عامل کووید ۱۹، مردم نگران تأثیر این ویروس جدید بر سلامت زنان باردار و نوزادان آن‌ها شدند. مهم‌ترین نگرانی که همیشه وجود داشته احتمال آلودگی جنین توسط مادر آلوده به ویروس بوده است. پس از همه‌گیری کرونا پزشکان و محققان تلاش بسیار زیادی برای جمع‌آوری اطلاعات در همین مورد کردند ولی به علت این که هرروز زوایای جدیدی از این ویروس کشف می‌شود، اطلاعات مدام تغییر می‌کنند.

طی یک سال گذشته، محققان مطالعه‌ای جامع را انجام داده‌اند و طی آن تمام گزارش‌ها و اطلاعات موجود را بررسی کردند تا به چند سؤال مهم پاسخ دهند.

به عنوان‌ مثال: عفونت ناشی از کرونا در زنان باردار چقدر شایع است؟ عوامل خطر ابتلا به کرونا در بارداری چیست؟ و چه عوارضی دارد؟

جدیدترین مطالعات در مورد کووید ۱۹

این مطالعه توسط یک تیم بین‌المللی از محققان با همکاری سازمان بهداشت جهانی در مرکز جهانی بهداشت زنان در بیرمنگام صورت گرفته است.

چرا بازی کودکان در بیرون از منزل باید از اولویت های پس از کرونا باشد؟ (بخش ۲)
>

اولین گزارش‌هایی که این محققان بررسی کردند، اطلاعات منتشر شده توسط مجله‌ی پزشکی BMJ در سپتامبر سال ۲۰۲۰ بود. این اطلاعات ۷۷ گزارش مربوط به حدود ۱۳۰۰۰ زن باردار مبتلا به کووید ۱۹ را نشان می‌داد. طی بررسی‌ها مشخص شد که از هر ۱۰ زن باردار که به هر دلیلی در بیمارستان بستری می‌شوند ۱ نفر مبتلا به کرونا است.

زنان باردار کمی علائمی مانند تب و دردهای عضلانی و سرفه را گزارش کرده‌اند اما نکته اینجاست که زنان باردار مبتلا به ابن بیماری بیشتر از دیگر زنان نیازمند مراقبت‌های ویژه شدند و همچنین خیلی از آن‌ها نیاز به اینتوبه شدن (لوله‌گذاری تنفسی) داشته‌اند.

در اطلاعات جدید منتشر شده توسط مجله‌ی پزشکی BMJ ۱۱۵ گزارش دیگر یعنی بیش از ۶۴۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که زنان باردار همچنان جزو گروه پرخطر در این بیماری هستند.

عواملی که خطر ابتلا به کووید ۱۹ شدید را در زنان باردار بالا می‌برد

زنان بارداری که دچار چاقی، فشارخون بالا، دیابت هستند، سن بالا در زمان بارداری و همچنین زنانی که نژاد غیر سفید پوست هستند در معرض ابتلا به نوع شدید کرونا می‌باشند.

کووید ۱۹

اطلاعاتی که تا امروز در دسترس قرار گرفته نشان می‌دهد زنان بارداری که مبتلا به کووید هستند بیشتر در معرض خطر زایمان‌های زودرس هستند و  نوزادانشان در بخش مخصوص بستری می‌شوند.

همچنین برخی از شواهد و یافته‌ها نشان می‌دهد که ممکن است بیماری pre-eclampsia (بیماری که باعث فشارخون بالا در دوران بارداری و پس از زایمان می‌شود) و دیابت بارداری با ابتلا به نوع شدید کرونا مرتبط باشند.

دستگاه جدید برای شناسایی ویروس کرونا
>

زنان باردار و خانواده‌های آن‌ها باید از افزایش خطر ابتلا به کووید شدید در مقایسه با زنان غیر باردار در همان سن آگاه باشند و با این آگاهی زنان باردار را تشویق و همراهی کنند تا به صورت کامل پروتکل‌های بهداشتی و موارد ایمنی را رعایت کنند.و درنهایت برای تزریق واکسن کووید ۱۹ به زنان باردار باید مواردی مانند بیماری‌های زمینه‌ای، نژاد، سن و … در نظر گرفته شود تا خطرات ناشی از این بیماری به کمترین میزان خود برسد.

کووید ۱۹

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *