0

چرا بازی کودکان در بیرون از منزل باید از اولویت های پس از کرونا باشد؟ (بخش ۲)

کودکان

کودکان، در عصر حاضر و به خصوص در کشورهای پیشرفته بیش از دیگران دچار آسیب‌های روحی می‌شوند زیرا قبلا اگر اجازه داشتند در فضای بیرون از منزل بازی کنند به مرور با محدودیت در این زمینه مواجه شدند و همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا نیز مزید بر علت شد تا در قرنطینه‌ی خانگی قرار گیرند و بیش از پیش از استفاده و بازی در فضای بیرون محروم شوند.

در ادامه‌ی مطلب، به گزارش سایت theconversation، اما در همان مطالعه شواهد خوبی پیدا می‌شوند که نشان می‌دهد اکثریت قریب به اتفاق کودکان به فضای بیرونی مناسب در نزدیک به محل زندگی خود نیاز دارند تا در دسترس آن‌ها قرار داشته باشد زیرا نزدیک بودن محل بازی به منزل باعث می‌شود تا مکانی ایمن برای بازی و سرگرم شدن کودک تصور شود.

تحقیقات انجام شده از سراسر جهان پیشرفته نشان داده است که محیط بیرون نسبتاً ایمن است، در حالی که محیط داخل منزل، بسیار کمتر از آنچه بسیاری از والدین تصور می‌کنند «ایمن» است زیرا علاوه بر خطرات آنلاین بودن طولانی مدت کودکان با وسایل ارتباطی و چشم دوختن بر نمایشگرها، کودکان بیشتر در حالت نشسته یا درازکشیده هستند و تحرک کافی و لازم را ندارند و همچنین به احتمال زیاد، ممکن است میان وعده‌های غذایی زیادی را نیز بخورند. علاوه بر این موارد، این نکته را نیز نباید از یاد برد که غالباً کیفیت هوا در فضای داخلی از فضای بیرون بدتر است.

کودکان

باز هم، این شبیه یافته‌های سایر کشورهای غربی مانند کانادا است. گرچه محیط بیرونی بدون شک می تواند بهتر باشد اما، دلایلی که تعداد کمی از کودکان به طور منظم قبل از قرنطینه کردن به خاطر بیماری همه‌گیری ویروس کووید ۱۹، در فضای باز بازی می‌کنندکه این مورد، تا حدودی به محیط اجتماعی (به معنای هنجارها و عادات) مربوط می‌شود تا محیط فیزیکی. اگر می‌خواهیم علاقه‌ی بازی کردن را در کودکان از بین نبریم و این نوع فعالیت را برای وجود او از نابودی نجات دهیم، باید به محیط اجتماعی بپردازیم و عادت بازی در خارج از منزل را بازیابی کنیم.

دستگاه جدید برای شناسایی ویروس کرونا
>

در ۲۹ کشور دیگر که در سال ۲۰۱۸ در این تحقیقات شرکت کردند، هیچ نظارتی بر مشارکت در بازی‌های فعال کودکان در فضای باز وجود نداشت، بنابراین، برقرار بودن چنین وضعیتی ممکن است در این کشورها، بدون اینکه کسی متوجه شود به بحرانی و رو به وخامت تبدیل شود. مانند انقراض گونه‌ها – که تا حدودی به این دلیل اتفاق می‌افتد که ما از آن‌ها مطلع نبودیم – همچنین رفتارها و عادات مهم می‌توانند منقرض شوند زیرا به سادگی روندها را نمی‌بینیم. به عنوان بخشی از برنامه بهبود COVID-19، نباید بازی فعال و تحرک کودکان در فضای باز را تشویق و اولویت بندی کرد. ضمن این که مشارکت نیز باید کنترل شود.

کودکان

در زمان‌های گذشته،  همان مدت‌ زمان‌هایی را که کودکان در  بیرون از خانه می‌گذراندند، اکنون به طور فزاینده‌ای جایگزین صرف کردن وقت در پای نمایشگرها به طور اعم از تلویزیون یا گوشی‌های هوشمند و دیگر وسایلی از این قبیل شده است. این رفتار باید اصلاح شود.

کودکان و سیستم های رایانه ای

استفاده از سیستم‌های رایانه باید به صورت منقطع انجام شود و کودک هرازگاهی مدت زمانی را در هوای تازه صرف کنید. این کار باید بدون نظارت و تاکید والیدن انجام شود بلکه با آموزش صحیح و توجیه خطرات استفاده‌ی بی‌وقفه از چنین دستگاهی می‌تواند بدون نظارت بسیار دقیق، به طور طبیعی کنترل شود.

احیای بازی فعال یا دارای تحرک بدنی در فضای باز به معنای داشتن تعداد بیشتری از کودکان در خارج از خانه است و این امر خواستار بازسازی کودکان است. این به معنای گردش‌های خانوادگی برای گشت و گذار در طبیعت نیز هست زیرا در بسیاری از موارد خانواده‌ها مجبور می‌شوند برای به گردش بردن کودکان خود، خودشان همراه آن‌ها بروند و این به معنای استفاده‌ی بیشتر خانواده‌ها از فضای بیرون و استفاده از هوای پاک نیز هست.

زنان باردار بیشتر در معرض خطر کووید ۱۹ شدید قرار می گیرند
>

 

بازدید از پارک به صورت روزمره باعث آگاهی و علم کودکان از طبیعت و دیگر گونه‌های جانوری نیز می‌شود و همچنین، تشویق کودکان به بازی خیالی در خارج از منزل، مانند ساختن حفره‌ها – هر نوع بازی خلاقانه‌ی دیگر در فضای باز که باعث ایجاد کنجکاوی، کاوش، همکاری، و تحریک تخیل می‌شود که برای و ابراز وجود و نشان دادن توانایی و اعتماد به نفس در کودکان می‌شود که لازم و ضروری است.

تکرار این عادت‌ها باعث‌ می‌شود که کودکان از انجام چنین کارهایی لذت ببرند و همیشه منتظر انجام آن باشند. به خصوص، کودکان اگر بتوانند با بچه‌های دیگر ملاقات و بازی کنند، این حس و اشتیاق به بیرون رفتن و با دیگر هم‌سن و سالان خود سرگرم بازی شوند، تقویت می‌شود.

 

قرنطینه در منزل، اگرچه برای مقابله با بیماری همه گیر کووید ۱۹ (COVID-19) بسیار حیاتی است، اما از دست دادن بازی در فضای باز برای کودکان، نباید به یکی از عواقب ناخواسته تبدیل شود. اگر شک دارید، آن‌ها را به بیرون بفرستید تا نتایج بسیار مفید این کار را مشاهده کنید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *