0

چرا بازی کودکان در بیرون از منزل باید از اولویت های پس از کرونا باشد؟ (۱)

کودکان

کودکان، در عصر حاضر و به خصوص در کشورهای پیشرفته بیش از دیگران دچار آسیب‌های روحی می‌شوند زیرا قبلا اگر اجازه داشتند در فضای بیرون از منزل بازی کنند به مرور با محدودیت در این زمینه مواجه شدند و همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ یا همان کرونا نیز مزید بر علت شد تا در قرنطینه‌ی خانگی قرار گیرند و بیش از پیش از استفاده و بازی در فضای بیرون محروم شوند.

به گزارش اtheconversation، این نسل از کودکان با طیف وسیعی از چالش‌ها روبرو خواهند شد، از جمله تأثیرات تغییرات آب و هوا، افزایش جهانی شدن و پیامدهای تغییرات سریع فناوری. آن‌ها باید از نظر جسمی به طور عادی فعال شوند تا به بزرگسالانی سالم و مقاوم تبدیل شوند که بتوانند در دنیای در حال تغییر، زنده بمانند و رشد کنند.

 

ابتکار جهانی ماتریس در مورد فعالیت بدنی کودکان

با شروع بازگشایی مهد کودک‌ها و مدارس، نگرانی زیادی در مورد تأثیر این سال بسیار دشوار بر کودکان وجود دارد. یکی از جنبه‌های کودکی عادی که در ۱۲ ماه گذشته بسیاری آن را از دست داده‌اند‌، سرگرمی ساده بازی در بیرون از منزل است. کمیسیونر آن لونگفیلد کودکان انگلیس (England’s Children’s Commissioner Anne Longfield) معتقد است که باید به عنوان بخشی از بهبودی از کووید ۱۹ COVID-19 ، رفاه جوانان را در اولویت قرار دهیم.

آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که در مدت زمان انجام قرنطینه در منزل، اکثر کودکان زمان کمتری را در خارج از منزل سپری می‌کنند، از نظر جسمی فعالیت کمتری دارند و زمان بیشتری را جلوی صفحه تلویزیون می‌گذرانند. در نتیجه، این ممکن است، نامتناسب‌ترین دوران کودکی در طول تاریخ برای کودکان باشد. در انگلیس، کودکان حتی به دلیل بازی در فضای باز توسط پلیس مورد سرزنش قرار گرفته‌اند. همچنین، تعطیلی مدارس و مهد کودک‌ها به طور حتم فرصت‌های بازی با دوستان را برای کودکان کاهش داده است.

زنان باردار بیشتر در معرض خطر کووید ۱۹ شدید قرار می گیرند
>

کودکان

رفتارهای ما، با عادت شکل گرفته و تقویت می‌شود. برخی از کودکان ممکن است در طول سال گذشته عادت بازی در خارج از خانه را از دست داده باشند و زمان کم تحرکی را جایگزین آن کنند، در حالی که دیگران ممکن است اصلاً فرصت ایجاد این عادت را نداشته باشند.

مجموعه‌ای از شواهد تحقیقاتی نشان می‌دهد که بازی‌های فعال در فضای باز فواید بسیاری برای سلامت کودک، تندرستی، رشد و پیشرفت تحصیلی او دارد. بازی برای کودک به قدری مهم است که در ماده ۳۱ حقوق کودک سازمان ملل متحد به عنوان یک حق انسانی گنجانده شده است.

عجیب به نظر می‌رسد که جنبه مهم و عادی کودکی مانند بازی در بیرون در معرض تهدید باشد، اما مشکل پیش از قرنطینه شدن بود. چنین محدودیت‌هایی ممکن است به سادگی روند کاهش مشارکت در بازی‌های فعال در فضای باز را که قبلاً و پیش از همه‌گیری در جریان بود، سرعت بخشیده باشد.

دویدن، دوچرخه سواری، شنا، پیاده روی، کوهنوردی، گشت و گذار و انجام بازی‌ها نه تنها فرصتی برای فعالیت بدنی فراهم می‌کنند، بلکه تخیل و خلاقیت را نیز در کودکان تحریک می‌کنند، به ما کمک می‌کنند مهارت‌های حل مسئله را توسعه دهیم و تعامل با دیگران و محیط را تشویق کنیم. بازی رایگان در فضای باز – که توسط والدین سازمان یافته و نظارت نشده است – به ویژه برای سطح فعالیت‌، رفاه‌، رشد اجتماعی و عاطفی و تاب‌آوری بسیار مفید است.

کودکان

عادت بازی در فضای بیرون از منزل را به کودکان بازگردانیم

تحقیقات پژوهشگران در مورد سبک زندگی کودکان در اسکاتلند به عنوان کارنامه گزارش «دولت ملت» هر دو تا سه سال یکبار منتشر می‌شود. در آخرین گزارش ما – تصویری از زندگی قبل از قرنطینه شدن زندگی به خاطر همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ – متوجه شدیم که فقط حدود یک سوم کودکان دبستانی اسکاتلند به طور منظم در بیرون از خانه بازی می‌کنند. دو سوم اصلاً این عادت را نداشتند.

دستگاه جدید برای شناسایی ویروس کرونا
>

این یافته بسیار شبیه یافته‌های تحقیقاتی ۲۰۱۸ ما از ۲۰ کشور جهان بود که گزارش مشارکت در بازی فعال در فضای ﺁزاد را اتحادیه جهانی کودکان سالم با طرح ساختار ماتریس ارائه کردند. اگر بازی فعال در فضای باز قبل از قرنطینه کردن کاملاً محدود شده بود، اکنون، بازی کردن کودکان سالم در فضای بیرون از منزل ممکن است در بعضی جاها در معرض خطر انقراض باشد.

 

دلایلی که حتی قبل از قرنطینه کردن بازی بیرون از خانه رو به زوال بود، پیچیده و متنوع است اما شامل ترس از آسیب دیدن خود کودکان یا کثیف شدن، خطر اسیب دیدن از غریبه، آفتاب سوختگی، نیش حشرات، آب و هوای بد و تاریکی از جمله دلایلی است که والدین را نگران می‌کرد تا از بیرون رفتن کودک از منزل جلوگیری کنند یا آن را تا حد ممکن محدود کنند.

این نگرانی‌های ایمنی به راحتی باعث می‌شود تا والدین از بیرون رفتن کودک خود از منزل جلوگیری کنند و چنین تصمیمی باعث می‌شود تا کودک در منزل بماند و بیشتر وقت خود را در جلو صفحه نمایش تلویزیون یا گوشی، تلات یا نمایشگرهای دیگر بگذراند.

کودکان

لطفا، ادامه‌ی این مطلب را در بخش دوم مطالعه فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *