0

تحریم شیائومی توسط دولت امریکا

تحریم شیائومی

قرار گرفتن شیائومی چین در فهرست سیاه ایالات متحده به دلیل اهداء جایزه به موسس آن

بر اساس گزارش های رسمی دپارتمان دفاع ایالات متحده، مقامات دولتی این کشور شرکت بزرگ چینی  تولیدکننده گوشی هوشمند یعنی شیائومی را به دلیل ارتباط این شرکت با گروه های نظامی و اهداء جایزه به موسس آن به دلیل ارائه خدمات به دولت چین در فهرست سیاه خود قرار داده اند و منجر به تحریم شیائومی شد.

به گزارش سایت جی تیک نیوز به نقل از از وال استریت ژورنال، لی جون سرپرست اجرایی و موسس شیائومی جایزه “سازنده برجسته تاثیرگذار در سوسیالیسم با شاخصه های چینی” را در سال ۲۰۱۹ از سوی وزارت صنایع و فناوری اطلاعات کشور چین دریافت کرد. شیائومی دریافت این جایزه را در صفحه بیوگرافی آقای لی در وبسایت شرکت و در گزارش سالانه خود منتشر کرد.

این جایزه و طرح های بزرگ سرمایه گذاری شیائومی در زمینه فناوری های پیشرفته از قبیل ۵G و هوش مصنوعی، دلایلی کافی برای دپارتمان دفاع ایالات متحده بودند تا در ماه ژانویه این شرکت را به فهرست شرکت های حامی نظامی چین اضافه کند و به همین دلیل ایالات متحده هیچگونه سرمایه گذاری در این شرکت که سومین شرکت بزرگ فروشنده گوشی هوشمند جهان است را انجام نخواهد داد.

تحریم شیائومی
برند گوشی شیائومی

تحریم شیائومی یعنی چه ؟

آنچه مسلم است تحریم شیائومی به معنای تحریم گوشی شیائومی و یا سایر محصولات این شرکت نیست، بلکه این تصمیم تاکنون برای جلوگیری از سرمایه گذاری و خروج سرمایه از آن است. به نظر می‌‍رسد که تنها این تحریم بیشتر جنبه فشار اقتصادی بر این شرکت را دارد.

مجهز شدن شیائومی ردمی نوت 8 مدل 2021
>

شیائومی در زمینه تولید دستگاهای زیادی فعالیت دارد پس تحریم شیائومی تنها موردی نیست که کاربران این برند را کنجکاو کرده است. در واقع این تصمیم ترامپ در حالی که چند روز از دوران ریاست جمعوری او باقی نمانده بود کمی تعجب آور بود؛ اما آنچه که مسلم است ترامپ منصب قدرت را به شخص دیگری واگذار کرده و ادامه تصمیم‌گیری‌ها بر عهد «جو باین» خواهد بود و این اولین دلیلی است که می‌توان نتیجه گرفت هنوز این تحریم قطعیت کامل ندارد.

دومین دلیلی که در رابطه با تحریم شیائومی می‌توان نام برد این است که شیائومی یکی از شرکای تجاری بسیار مهم برای خود شرکت‌های آمریکایی محسوب می‌شود، پس اگر شیائومی تحریم شود عواقب و تبعات آن در درجه اول متوجه خود این شرکت‌هاست که به ضرر خود امریکاست؛ برای مثال شیائومی و شرکت کوالکام که یکی از غول‌های بزرگ دنیا در زمینه ساخت تراشه به شمار می رود دو شرکای تجاری مهم محسوب می‌شوند پس طبیعی است که امریکا سود حاصل از این شرکت‌ها را از دست ندهد و بدون شک در این زمینه تجدید نظر خواهد کرد.

آیا تحریم شیائومی توسط گوگل قطعیت دارد؟

جای هیچ نگرانی نیست به این دلیل که این تحریم شیائومی توسط امریکا با هوآوی فرق می‌کند به همین دلیل تمام گوشی‌هایی که در سراسر دنیا عرضه شوند به فروشگاه Google Play و میلیون‌ها برنامه اندرویدی در آن دسترسی کامل دارند، از‌این‌رو می‌توان گفت تحریم شیائومی توسط گوگل منتفی است، بنابراین تحت تأثیر محدودیت‌های مختلف همانند هوآوی قرار نخواهد گرفت. آنچه که این مرجع موبایل خاطر نشان می‌کند این است که در صورت تحریم هم این محدودیت همه جانبه را در بر نمی‌گیرد. پس این شرکت همانند هوآوی متأثر از این تحریم‌ها نخواهد بود.

رونمایی از شیائومی می میکس 4
>

تحریم شیائومی شامل چیست؟

هنوز مشخص نیست که این تحریم شیائومی شامل چه مواردی می شود؛ اما مسلم است که با موارد تحریم هوآوی به طور کلی متفاوت خواهد بود. پس تاکنون و با توجه موارد گفته شده در پاسخ به سوال آیا شیائومی تحریم شده است می‌بایست گفت که هنوز تمام موارد تنها در حد حرف بوده و شیائومی قاطعانه در مقابل این تصمیم از خود دفاع خواهد کرد. به طور کلی این تحریم شامل موارد زیر است:

  1. این شرکت قادرست باز هم با شرکت های امریکایی همکاری داشته باشد
  2. همچنین قادر خواهد بود از فنآوری‌هایی که تحت لایسنس شرکت‌های امریکایی ارائه می شود نیز استفاده کند پس می‌توانند طبق زمانبندی که این شرکت ارائه می‌د‌هد آپدیت‌های لازم را دریافت کنند.
  3. همچنین این شرکت باز هم به همکاری خود با شرکت کوالکام برای تامین تراشه ادامه خواهد داد تا بتواند از تراشه قدرتمند این شرکت استفاده کند.
  4. همان طور که اشاره شد سرویس های گوگل هم سر جای خود باقیست.

واکنش شیائومی در برابر این تصمیم دولت امریکا چیست؟

شیائومی شکایتی را علیه دولت آمریکا تنظیم کرده است که ورود آن در لیست سیاه ارتش را به چالش می‌کشد. شرکت شیائومی با شکایت از وزارت دفاع و خزانه داری ایالات متحده، لیست سیاهی که سرمایه گذاران آمریکایی را از خرید اوراق بهادار غول گوشی‌ های هوشمند چینی ( گوشی های شیائومی ) منع می‌کند را به چالش می‌کشد. این دادخواست زمانی صادر شد که وزارت دفاع در اوایل این ماه اذعان کرد که بزرگترین سازنده گوشی ‌های هوشمند چینی به ارتش آزادی بخش مردم وابسته است. شیائومی در حال پیگیری حکم دادگاه برای پایان دادن به حضور در این لیست سیاه است و این اقدام را خلاف قانون اساسی خواند.

گوشی‌های جدید شیائومی Mi 10S در ماه مارس وارد بازارمیشوند
>
مدیر عامل شرکت شیائومی
تحریم شیائومی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *